250x180

Další sezóna za námi 30.1.2015

Milí příznivci náměšťského ochotnického divadla, děkujeme za přízeň, kterou jste i v letošním roce věnovali našemu divadelnímu sdružení ZA DVEŘMI. Máme za sebou již sedmou divadelní sezonu a jsme rádi, že jste si i letos našli čas a navštívili naše představení!

V letošním roce jsme pro Vás připravili komedii „Bez obřadu“ od francouzských autorů Jacquese Vilfrida a Jeana Giraulta. Na začátku letošního roku jsem v článku v Náměšťských novinách popisovala těžkosti, které provázely výběr hry, tehdy jsem ještě ovšem netušila, že, jak se říká, „není všem dnům konec“. Zkoušení hry sice probíhalo více méně bez problémů (zvládli jsme i on-line připojení do Indie), ale cca měsíc před plánovanou premiérou zasáhla do našich plánů nemoc, a my jsme museli přistoupit k nepopulárnímu kroku – museli jsme premiéru i všechny na jaro naplánované reprízy odvolat. Všechna představení se nám tak „přeskupila“ do podzimního období a bylo obtížné vše zkoordinovat. Byl to doslova souboj s časem - naštěstí se vše povedlo a v sobotu 6. září se uskutečnila v Náměšti premiéra a repríza. Obě představení vidělo celkem cca 350 diváků, kteří nás odměnili potleskem. Za to jim ještě jednou děkujeme! A pak už následovala šňůra repríz po okolních obcích - vidět nás tak mohli diváci v Křelově, Laškově, Čelechovicích, Luběnicích, Senici na Hané, Cholině, Lutíně, Loučanech, Hněvotíně a zatím poslední představení se uskutečnilo 1. listopadu v Luké. Tou nejlepší vizitkou je bezesporu to, že nás pořadatelé z okolních obcí zvou opakovaně a po představení už předem projevují zájem o další hostování, jakmile budeme mít nacvičenou novou hru.

Ovšem realizací představení naše činnost nekončí, připravili jsme pro naše diváky ještě dvě novinky! První z nich by se dala nazvat „zádveřáckou partičkou“ – bude se jednat o improvizační show, která bude vycházet z formátu oblíbeného TV programu. Ovšem v našem provedení se budete moci do show zapojit nejen jako diváci, ale sami si některé disciplíny vyzkoušet. Termín ještě není stanoven, ale jakmile bude známý, určitě Vás budeme informovat prostřednictvím plakátů, upoutávek v místním rozhlase a taky na Facebooku. Druhá novinka bude poklidnějšího rázu a bude zaměřena spíše na pamětníky. Chtěli bychom uspořádat „pamětnickou besedu“ o historii náměšťského ochotnického divadla. Cílem je zmapovat bílá místa náměšťské divadelní historie.

ivadelní rok 2014 je za námi a čeká nás nová divadelní sezona 2015. Její začátek bude probíhat ještě ve znamení hry „Bez obřadu“ - zájem pořadatelů je totiž tak velký, že jsme se rozhodli, že hru budeme reprízovat ještě na jaře, kdy je v jednání ještě cca 5 představení, mj. v Divadle hudby v Olomouci. Také bychom se v březnu chtěli zúčastnit divadelní přehlídky v Kojetíně. A na podzim bychom pak začali s přípravou nové hry.

Na závěr mi dovolte, abych Vám za celé o. s. ZA DVEŘMI popřála šťastné a pokojné prožití nadcházejících vánočních svátků a vše nejlepší do nového roku 2015.

Pár zajímavých čísel týkajících se komedie „Bez obřadu“: • představení jsme v průběhu dvou měsíců reprízovali 12x

  • představení shlédlo cca 1 300 diváků
  • zkoušením jsme strávili cca 100 hodin
  • příprava kulis zabrala cca 80 hodin
  • na realizaci představení se podílí: 8 herců, 2 „mistři změn“ (kulisáci), režisér, zvukař, osvětlovač, výtvarník scény, 2 zhotovitelé scény, kostymér a v neposlední řadě nápověda
  • v průběhu hry se 15 x změní scéna • změna scény trvá cca 40 vteřin